fbpx

Yeni Bir Hayat ve Konfor Alanı

Değişimden oldum olası korkan bir insandım. Hiçbir zaman riski sevemedim, garanticiydim. Saçımı, evimi, hayatımdaki insanları, alışkanlıklarımı, eşyalarımı değiştirmek istemez hatta hepsiyle aramda ciddi duygusal bağlar kurardım. “Aman ha hayatımda hiçbir şey değişmesin, her şey aynı kalsın.”

Sonra farkettim ki değişim benim karşı koyabileceğim ya da seçebileceğim bir şey değilmiş.

Hayatımızda bir şeyler istesek de istemesek de değişiyor, değişecek. Ya onunla barışırız ya da eski olan her şeyi özleyerek hayatımızı geçiririz. Bu seçime en güzel örnek üniversite mezuniyetimdi sanırım. O kadar güzel bir üniversite hayatı yaşamıştım ki mezun olduktan sonra aklıma ne zaman gelse o günlerin geride kalmasına, o hayatı bir daha yaşayamayacak olmama üzüldüm. Yani tercihimi üzülmekten yana kullandım. Halbuki biliyorum, başka bir olası senaryo daha var; “Şükürler olsun o kadar güzel bir üniversite dönemi geçirdim ki aklıma ne zaman gelse mutlu olurum. Şimdi hayatımın başka bir dönemine geçiyorum, yeni bir yolculuğa çıkacağım için çok heyecanlıyım. Her şey bu kadar güzel başladıysa devamı da böyle güzel olacak muhtemelen…” diyebilirdim, demedim. Üniversite tanıdıktı, bilindikti, benim konfor alanımdı, mezuniyet ise bu alanın çok dışında kalıyordu. Ve ben korkuyordum…

Konfor alanının ne demek olduğunu, ve o alanı ne çok sevdiğimi en çok bu dönemde anladım sanırım.

Konfor alanında kendi kuyruğunuzu kovalayıp durduğunuzu anlamanızın çok kolay bir yolunu söyleyeyim mi?

Çok fazla “istiyorum” kelimesini kullanıyorsanız konfor alanınızdasınız demektir. Bir şeyleri sürekli istiyorsanız, yapmıyorsunuz demektir. İstediğiniz şeyler için de bir şeyler yapmıyorsanız konfor alanınızdan çıkmaya korkuyorsunuzdur. Bunu hiçbir yerde okumadım, bizzat deneyimledim çünkü ben de son zamanlarda çok fazla “istiyorum” demeye başladım. Onu yapmak istiyorum, buraya gitmek istiyorum…

Daha fazla yoga yapmak istiyorum, hayatımda yeni arkadaşlar istiyorum, Köpük’ü daha fazla yürüyüşe çıkarmak istiyorum, spor yapmak istiyorum, daha çok su içmek istiyorum, daha tatmin dolu günler geçirmek istiyorum, anda kalmak istiyorum… Son zamanlarımı sadece istemekle geçirdim.

“Daha mı çok su içmek istiyorsun? E iç o zaman Ceren…” diyebilirsiniz. Çok komik değil mi? İyi düşünürseniz sizin de sürekli istediğiniz ama elde etmek için hiçbir şey yapmadığınız istekleriniz vardır mutlaka.

Size diyorum ki işte bunlar hep konfor alanı…

Yeni olan her şeyden -ne kadar istesek de- korkuyoruz, şikayet ettiğimiz her şey -ne kadar can sıkıcı olsa da- bize çok güvenli geliyor.

Son zamanlarda hayatımda bazı şeylerin yolunda gitmediğini ve bir şeyler yapmam gerektiğini farkındaydım fakat tabir-i caizse kendime salak yapıyordum. Bir yerde yeter diyeceğimi biliyordum zaten, usulca doğru zamanı bekliyordum. O da geçtiğimiz haftaya nasipmiş. O hafta aklımda gezinip duran, halının altına ittirdiğim ne kadar sorun varsa su yüzüne çıktı. Ve çok kötü geçen bir haftaya şükürler olsun ki beni konfor alanımdan çıkardı. Tamam dedim, buraya kadarmış Ceren. Bundan sonra istemek yok, yapmak var.

Harekete geçtim.

Şimdi istemeyi bıraktım, yapıyorum.

Bir süre, kendi hayatıma yoğunlaşmak için sosyal medya hesaplarımdan çıkış yaptım.

Beni üzen, verdiğim değeri hak etmeyen, yaptığı her şeyden çıkar gözeten, sevgisini hissedemediğim tüm insanları hayatımdan çıkardım. Sevgi dolu, gerçek insanlara yer açtım.

Uzun zamandır başlamak istediğim o yoga programına başladım. Uzun zamandır gitmek istediğim kursun evime en yakın şubesini araştırdım.

Uzun zamandır ‘hayal’ diye nitelendirdiğim şeylerin üstüne ‘hedef’ yazdım.

Uzun zamandır almak istediğim derin nefesi içime çektim.

Şimdi de uzun zamandır gitmek istediğim derneğe doğru yola çıkıyorum.

Konfor alanında olduğunu düşünen herkese tek tavsiyem, dışarı çıkın. Evden dışarı çıkın, alanınızdan dışarı çıkın, düşüncelerinizin, limitlerinizin dışına çıkın. Değişmekten ve değiştirmekten korkmayın.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir