fbpx

Ocak Favorileri | Mekan, Meditasyon, Film, Müzik

goodbye-january

Ocağın bu kadar çabuk bittiğine inanamıyorum.

Ocak ayını bir kelimeyle tarif edecek olsam herhalde “organize” olurdu. Şu bullet journal sağ olsun bana kendimi çok iyi takip ettirdi… Her gün yapacağım işleri yazıp yaptıkça üstünü çizmek bile iyi geldi. Bazen kafam o kadar dalgın oluyor ki yatak odasından mutfağa giderken ne almaya gittiğimi unutuyorum. Haliyle bullet journal bu ay gün içindeki işleri bana unutturmadı. Bunun yanında içtiğim sudan o gün yoga yapıp yapmadığıma, gün içindeki modumdan, cilt bakım rutinine kadar her şeyi takip edebildim. Bu yüzden benim için kontrollü bir aydı. Bullet journal ile neler yapmışım başka bir yazıda anlatacağım. Bu ayın en güzel olayı ise kundalini yogada 40 günü tamamlamış olmam! Gerçekten kendimden bunu hiç beklemiyordum. İki kere 15. güne kadar gelip bir gün unutup başa döndüğüm için bu sefer de kesin bir şey çıkar unuturum diyordum ama tam 40 gün atlamadan yaptım. Elbette çok yararını gördüm ama ne yalan söyleyeyim bana en çok tatmin veren şey yapabildiğimi görmekti. Neyse, daha fazla uzatmadan bu ay bana neler getirdi anlatayım.

Mekan & İçki: La Puerta – Sıcak Şarap

Zaten sıcak şarap tarifini yazmıştım, biliyorum. (tık) O yüzden uzun uzun anlatmayacağım ama bulunduğunuz yerde varsa siz yine de bir La Puerta’da deneyin kış bitmeden. Ben bu sıcak şaraba en çok portakal tadını yakıştırıyorum, bu mekanda yapılan sıcak şarapta da portakal tadını bol bol alıyorsunuz.

la-puerta-kucuk-ilham-kutusu

App: Tide

Tide hayatımda gördüğüm amacına yönelik en sade, en kullanışlı mobil uygulamalardan bir tanesi. Basitçe açıklamak gerekirse bir odaklanma uygulaması. Tide kendi için “Stay focused and start flow experience.” demiş ve uygulamada about kısmına tıkladığınızda kendini şöyle tanıtıyor,

“in window, in book, in table.

in crowded, in moment, in peace.

in sunset, in midnight, in cloudy

in Tide, into flow.”

İçinde forest, muse, cafe, rain olmak üzere dört çeşit ses var. Bir de içinde bulunduğunuz zaman dilimi için kendi bir ses ayarlıyor sanırım. Mesela şu an afternoon ‘a tıkladığımda dalga sesi açıldı. Her sesin altında motive eden ufak bir not bulunuyor. Bunlardan bir tanesini seçip ister meditasyon yapın, ister çalışma/ara sürenizi ayarlayın. Ayarladığınız zaman bittiğinde inceden bir çan sesi ile sizi uyarıyor. Ben genelde meditasyon için kullanıyorum, favori seçeneğim forest.

App: RealizD

Son zamanlarda telefonda biraz fazla zaman geçirdiğimi fark ettim. Böyle bir uygulama arıyordum, tam da aradığımı buldum. RealizD telefonda ne kadar vakit geçirdiğinizi size söylüyor. Hatta kaç kere elinize aldığınız (tuş kilidini açtığınız), nerede en çok kullandığınız, o hafta en çok hangi gün kullandığınız veya o gün içinde en fazla kaç dakika harcadığınızı bir bir raporluyor. Kendiniz için belirlediğiniz kullanım sınırına ulaştığınızda da size uyarı veriyor. Tabii sürekli arka planda çalışması gerekiyor bu yüzden biraz şarj yiyebilir.

Film: Star Wars

Herkesin La La Land anlattığı şu günlerde başka bir şey söyleyeceğim. Bu ay Ulaş’la beraber seriyi baştan sona izlemeye karar verdik. Cipsleri önümüze dizip Star Wars geceleri düzenliyoruz, bakalım sonumuz kaç kilo olacak… İlk üçü cepte, geri kalanları şubata kaldı. Güç bizimle olsun. 🙂

star-wars_-kucuk-ilham-kutusu

Müzik

Bu ay keşfettiğim veya çok dinlediğim birkaç müzik var,

  • Sea Mist- Mbo Mentho
  • Ed Sheeran- Make It Rain
  • Röyksopp & Jamie Irrepressible – Here She Comes Again
  • Blue System – Careless Whisper

İyi ki doğdu: Canım Sevgili

En güzelini sona sakladım. Ocak ayının en favorisi sevgilimin doğumgünüsü oldu. Ocak ayının yeri bende hep ayrı. Senin dünyaya gelişin her ne kadar insanlık için felaket olsa da benim için mucize gibi… 🙂 Hayatımda olduğun için, hayatımı böylesine güzelleştirdiğin için, yoluma ortak olduğun için, kendi yoluna ortak ettiğin için yüzlerce, binlerce kez şükürler olsun.

İyi ki doğdun…

Processed with VSCO with hb2 preset


Soracağınız soru, konuşacağınız konu varsa kucukilhamkutusu@gmail.com adresine mail atabilir, instagramdan @kucukilhamkutusu ‘nu takip edebilirsiniz.

Instagram demişken, biz #40gün40şükür ‘e başladık. Sizi de bekleriz. 🙂

Şubatınız ocaktan da güzel geçsin.

Sevgiler

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler bölümlerinin mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişimin mucizevi dünyasına girdi. KİK’in kurucu editörlüğünü üstlenmekle birlikte, NLP uygulayıcılığı ve Yaşam Koçluğu yapıyor. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir