fbpx

Kış Favorisi: Sıcak Şarap Tarifi

Soğuğuyla, kapalı havasıyla pek sevdiğim bir mevsim olmasa da kışın da kendine göre kıyakları var tabii bize. Kalın kazakları olsun, karı olsun (sen İzmir’de yaşamıyor musun Ceren, hangi kar?) ve sıcak şarabı olsun… Biz de kendimize kışı sevdirmek için bahaneler arıyoruz işte napcan…

Ben bu sıcak şarabı çok seviyorum çünkü bence tarçın ve portakal şaraba, şarap sıcağa, sıcak alkole çok yakışıyor.

Instagram’da uzun uzun övdükten sonra bir de tarifini yazayım da tam olsun istedim. Hava soğuktur, bir cumartesi akşamı dışarı çıkamazsınız, sevdiklerinizle battaniyeyi üzerinize çekip muhabbet ya da film gecesi yapmaya karar verirseniz yanına sıcak şarabınızı da yapın.

Malzemeler:

  • Bir şişe kırmızı şarap
  • 1,5 su bardağı su
  • 1/2 su bardağı şeker (şekerli seviyorsanız fazla da koyabilirsiniz)
  • 8-10 karanfil
  • 2 çubuk tarçın
  • 1 portakal
  • Varsa 1 adet ayva veya elma
  • 3 adet zencefil

Önce şarap hariç tüm malzemeleri tencereye koyup kaynatıyoruz. (Portakalı kabuklarıyla birlikte atıyoruz.) Daha sonra şarabı ilave ediyoruz. Püf noktası şarabı kaynamadan ateşten almak. Alkol 70 derecede buharlaştığı için şarabın kaynamasını beklemeden, ısındığında ocaktan alıyoruz. Bu kadar! Sıcak şarap hazır. Süzgeçten geçirip fincanlara koyarak servis edebilirsiniz. Hatta içine tencerede kalan çubuk tarçınları, portakal kabuğunu koyabilirsiniz. Bu şekilde deneyip daha sonra damak zevkinize göre ekleme çıkarma yapmak mümkün.

Kendimi daha fazla Emine Beder gibi hissetmeden buradan gidiyorum.

Yaptığınız sıcak şarapları bizimle paylaşın, bakacağım nasıl olmuş. 🙂 info@kucukilhamkutusu.com adresine mail atabilir, instagram üzerinden (@kucukilhamkutusu) gönderebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Küçük İlham Kutusu’nu bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir