Eski Dostlara, Yol Arkadaşlarına…

dostluklar-iyidir_kucuk-ilham-kutusu

Özelilkle lise yıllarında aşk biz kızların en güzel, en süslü, en cafcaflı parçasıdır. Dünyanın sırf o var diye döndüğünü sandığımız, ayrılınca yerin ayaklarımızın altından kayıp gittiği bir anımız, bir de aşkımız(!) vardır genelde. Onlar gelir geçer dediler. Geldi geçti.

Peki ya dostluk?

Hayatımın en güzel dönemi üniversite dönemiydi. Kim olduğumu keşfettiğim, birey olmayı öğrendiğim, özgüvenimi en tepelere çıkaran, çılgınlar gibi eğlendiğim, dans ettiğim, birbirinden güzel arkadaşlar edindiğim harika yıllar geçirdim üniversitede. Mezun olalı çok olmadı, hala aklıma geldikçe inceden sızlatıyor. Üniversitede edindiğim o eğlenceli, çılgın, olgun arkadaşlıklar için minnettarım. Fakat en kıymetli dostlarımı daha öncesinden saklamışım. Bence eski dostlukları bu kadar özel yapan birkaç sihirli şey var.

  • Zaman sizi çok farklı bir insan yapmış olsa bile, değişseniz hatta yıpransanız bile o sizin aslında nereden geldiğinizi çok iyi bilir. Üstünüz başınız kirlense bile o sizin aslında kim olduğunuzu bilir. Gerektiği zaman da çok güzel hatırlatır. Geçmişten gelen bir fotoğraftır, bir aynadır eski dost. Her baktığınızda kim olduğunuzu hatırlarsınız. Kaybolmanıza müsade etmez.
  • Üzülerek söylüyorum, eski dostunuz sizin ergenliğinizi görmüştür… Şimdi geçmişe bakıp kendinizle dalga geçtiğiniz her şeyi onun yanında yapmışsınızdır. O pozları, o saçları ve msn’de yazılan o kişisel iletileri görmüştür. (msn’i hatırlıyor olmanızı umuyorum, nolur hatırlayın kendimi çok kötü hissederim) Ona asla rezil olmazsınız, olamazsınız. 
  • Ondan kim olduğunuzu saklayamazsınız, ona olmadığınız biri gibi görünemezsiniz. Sizi kitap gibi okumuştur, hem de defalarca. Sizi çok iyi tanıyan birinin yanında kendinizi huzur dolu hissedersiniz. Kendinizi anlatmaya, nedenlerinizi açıklamaya hiç gerek yoktur. Su gibi olursunuz onun yanında. Şekilsiz, kalıpsız, olduğunuz gibi.
  • En zor zamanlarınıza şahittir, en mutlu günlerinize şahittir. Kısacası eski dost sizin hayatınızın yakın şahididir. Bir şeyden bahsederken geçmişten referans verebilmenin keyfi hiçbir şeyde yoktur. “Aynı eskiden olan X olayına döndü bu, o zaman da böyle böyle olmuştu.” veya “Ahmet vardı ya hani…” O X olayını da, Ahmeti de hatırlıyordur. Hikayeyi baştan anlatmak zorunda kalmazsınız. Geçmişiniz ortaktır, geleceğiniz de öyle olsun istersiniz.

Eğer insan ilişkileriyle ilgili bir tavsiye verecek olsan ne olurdu deseler kesinlikle şöyle derdim,

“Aşk güzeldir, aşk olsun. Kalpler çarpsın. Ama arkadaşlar da çok güzeldir. Hele eskileri… Hiçbir şey için yakın arkadaşınızın kalbini kırmayın, kırsanız bile gidin alın. Çünkü o aşk bittiğinde ağlayacak bir omuz, sizi elinizden tutup kaldıracak bir el arayacaksınız. Ve aklınızda olsun, arkadaşınızın omzu ağlamak için dünyanın en güzel yeri.”

Bende de var bunlardan; 10 yılı aşmış, varlığına binlerce kez şükrettiğim, az ve öz dostluklar. Dileğim hep benimle kalmaları ve birbirimizin çocuklarını mıncıklamak.

Yol arkadaşlarıma selam olsun. ♥

Kocaman sevgiler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir