fbpx

Aralık Favorileri | Bullet Journal, Youtube, Friends…

Hello December, you are the last one so be the best one!

Aralık ayının da bitişiyle birlikte 2016’ya tamamen veda ettik. Bu ay benim için daha çok sürüklendiğim, plan yapmak yerine planlara uyduğum, hayatımı düzene sokmak için fikirler üretmeye çalıştığım, sakinleştiğim, genel olarak da “eh” diyebileceğim bir ay oldu. Öyle ki yılbaşının geldiğini son iki gün kala fark ettim. Ama ocak ayına bomba gibi girdim! Bunun sebebi ile birlikte aralık favorilerime başlıyorum efendim.

  1. Defter: Bullet Journal

bullet-journal-kucukilhamkutusu

Ben tam bir kalem kağıt insanıyım. Yazayım, not alayım, defterler tutayım, hiç yorulmam. Kitaplığımın en üst rafı sadece defterlerime aittir. Farklı işlevlerde 7-8 tane defterim var. Kişisel yazılarımın olduğu defter, bucket list yaptığım defter, enerjidir evrensel yasalardır öğrendiklerimi not aldığım ve kendi üzerimde çalıştığım bir defter, o defteri, şu defteri… Bunlar yetmediği gibi günlük işlerimi masamın üstündeki post itlere yazıp duruyordum. Bir yerden sonra her tarafta küçük post itler görmeye başlayınca bu düzensizlikten gına geldi. Derdime çare ararken bir de ne göreyim, BULLET JOURNAL.

Bullet journal aslında bir ajanda. Bildiğimiz ajandalardan farkı ise tamamen kendimizin oluşturduğu bir ajanda olması. Yani içeriğine, dizaynına tamamen kendimiz karar veriyoruz. Öte yandan bu defteri değerli kılan en önemli özelliklerinden biri tüm defterleri bir araya toplayabilmemiz. Yani bunun içine istediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Aylık programlarınız, hedefleriniz, şükür egzersizleri, su veya egzersiz takibi, bütçe planlamanız, günlük işleriniz. Bu işlevselliği sebebiyle gönlüme şimdiden taht kurdu ve hayatımı şimdiden -en azından kafamda- düzene soktu diyebilirim. Daha sonra ayrıntılı bir yazı yazacağım bununla ilgili o yüzden şimdilik sadece kendi içeriğimden biraz bahsedeyim;

Index, 2017 takvimi, 2017 hedefleri, doğumgünleri, 40 gün kundalini yoga takibi, egzersiz ve kilo takibi, aylık alınacaklar listesi, aylık hedefler,  ayın önemli günleri, blog takibi, su takibi, günlük işleri yazdığım sayfalar ve bunun gibi birçok şey…

Henüz denemediyseniz kendisine bir şans verin. Hayatınızı kolaylaştıracak.

2. App: Wunderlist

Bu aplikasyonu bullet journaldan önce kullanıyordum fakat hala defter elimin altında olmadığında işe yarıyor. Wunderlist günlük işlerinizi yazabileceğiniz, bunları klasörlere ayırabildiğiniz, başkalarıyla ortak kullanabildiğiniz, dilerseniz size dilediğiniz gün aralıklarıyla hatırlatan, yaptıkça tik atmanın inanılmaz zevk verdiği bir mobil uygulama. Ben bu tip uygulamalar arasında en çok bunu sevdim. Böyle bir şeye telefonunuzda ihtiyaç varsa işe yarıyor.

3. Youtube Kanalı: simply_kenna

Bu ay karşıma çıkan en güzel kanallardan bir tanesi bu kanaldı. Pozitif olmakla, iyi yaşamakla ilgili düşüncelerini dinledikten sonra kendisini sevmeye başladım zira birçoğu gibi bunu sırf moda olduğu için yapmıyor gerçekten böyle yaşıyor 🙂 Kanalın kategorisine yaşam tarzı diyebilirim. Ayrıca bu kızın da bullet journalı var. Daktilosu da var… Bu bilgiyi neden verdim bilmiyorum… Özetle güzel, sade, huzurlu bir kanal. Bana ilham oluyor.

4. Dizi: Friends

dizi friends.png

Aslında bu dizi benim aralık favorim değil, en en en en sevdiğim. İlk göz ağrım. Bu diziyi izlemek bana inanılmaz huzur veriyor.

Ellerde telefon yokken, her şey sadece muhabbet ve kahve iken, yollarımızı ayırdığımız insanlar hayatımızın nasıl gittiğini bilmiyorken, herkesin ortadan kaybolma özgürlüğü varken, insanlar birbirlerini bir cafede görüp, beğenip, selamlaşıp birbirlerine cuma akşamı 8’de yemek randevusu verirken ve birbirlerini stalklamadan(!) yemek masasında tanırken ne kadar güzelmiş, izledikçe tekrar tekrar anlıyorum.

Bu ay Friends dışında başka bir şey izlemedim. Ömrümün sonuna kadar da iki ayda bir dönüp izlemeye devam edeceğim sanırım. Friends’i bilmeyen kalmamıştır herhalde o yüzden uzatmıyorum. Çok seviyoruz…

5. Müzik

Bu ay en çok dinlediğim şarkılar:

  • Creep – Vintage Postmodern Jukebox ft. Haley Reinhart
  • Starboy – Emir Taha
  • Tuesday – Burak Yeter

Merak ettiğiniz, sormak istediğiniz, hiç bilemediniz konuşmak istediğiniz bir şey varsa info@kucukilhamkutusu.com adresine mail atabilir veya instagram üzerinden (@kucukilhamkutusu) ulaşabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın.

Hepimiz için çok ama çok güzel bir sene olsun, sevgiler.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Küçük İlham Kutusu’nu bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir