fbpx

Lavanta Spreyi ile Mışıl Mışıl Uykular

Lavanta yağının faydalarını uzun zamandır duyuyoruz. Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı, akneye düşman, saçlara dost, cildi yumuşatmakta birebir olduğu gibi bir sürü bilgiye kısa bir araştırma sonucu ulaşabilirsiniz. (Ben onların yalancısıyım.) Tüm bu bilgiler bir kenarda dursun, asıl konumuza gelelim; lavanta yağının en belirgin özelliği rahatlatmak, gevşetmek.

Lavantanın kokusu strese, anksiyeteye iyi geliyor. Kaliteli bir uyku süresi sağlıyor. İnsanı pamuk şeker gibi yapıyor.

Küveti doldurduğum zaman içine 10 damla kadar lavanta yağı damlatıyorum. Ya da başım ağrıdığında kokusu burnuma geldikçe gevşetsin diye bileklerime sürüyorum. Bu koku beni hem sakinleştiriyor hem gevşetiyor. Baktım bu kadar işe yarayan bir şey bulmuşum bundan nasıl daha verimli şekilde yararlanabilirim diye araştırınca bunu seyrelterek, hatta başka yağlarla çeşitlendirerek sprey şişesine koyup yastığa ve yoga matına sıkıldığını öğrendim. Daha önce yastık spreyi diye bir şey duymuştum fakat Türkiye’de olmadığı için yurtdışından getirmeye üşenmiştim. O spreyin içinde de lavanta kokusu olduğunu duyunca neden daha doğalını kendim hazırlamayayım diye düşündüm ve kendime bir sprey hazırladım. Sonuç: savasanada uyuyakaldım. 😀 Telefonumun çalmasıyla uyanıp durumu Ulaş’a anlatınca baya alay konusu oldum ama olsun demek ki işe yarıyormuş. 😀

Siz bana bakmayın ben biraz yorgun ve uykusuzdum o gün, spreyi sıkar sıkmaz uyku hapı almış gibi uyuyorsunuz diye bir şey yok. Sadece yatıştırıp yorgunluğun giderilmesine yardımcı oluyor. Yastığa da bu sebeple sıkıyoruz zaten. Rahatlatsın da daha kaliteli uyuyalım diye. Ben yastığıma sıktığım günlerde bebek gibi deliksiz uyuyorum. Bu sebeple sabah da bir tık daha dinç uyanıyorum.

Spreyi hazırlamak için şişenin yaklaşık,

  • 2/5’ine lavanta yağı
  • 1/5’ine portakal kabuğu yağı (ben kokusunu beğendiğim için damlattım, beğendiğiniz başka bir yağ ile de çeşitlendirebilirsiniz, çeşitlendirmeye de bilirsiniz:) )
  • geri kalanına da göz kararı lavanta kolonyası ve su doldurdum. (az miktarda alkol yağların daha uzun süre kalıcı olmasını sağlıyormuş)

Kesin bir oranı yok, tamamen kafama göre oranladım. Siz kokunun yoğunluğunu istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Tavsiyem küçük bir miktar hazırlamanız. Uzun süre aynı karışımı kullanmak yerine 2 haftada bir tazelemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Karışımı hazırlayıp komodininize koyun. Her gece bir iki kez sıkıp mışıl mışıl uyuyun. Ya da yoga matınıza sıkıp daha sakin, daha dingin bir yoga pratiği deneyimleyin.

Deneyimlerinizi paylaşmak, sorularınızı sormak için mail atabilir veya instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

Keyifli günler ♥

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir