#HayalleriniYaşa: Vizyon Panosu Yapımı ve İpuçları

kucukilhamkutusu__vizyon-panosu

Selamlar,

Son zamanlarda bu dosyayı biraz ihmal ettiğimin farkındayım. İki gün önce gelen bir mailden sonra aydım. Okuduğunuz, dikkat ettiğiniz ve iletişime geçtiğiniz zaman çok mutlu oluyorum. 🙂 Daha önce okumayanlar için, blogda #HayalleriniYaşa etiketiyle yer alan tüm yazılar benim hedefime doğru koşarken yararlandığım araçlar, egzersizler, öğretiler ve deneyimlerden oluşuyor. Bugün de hazır yılbaşı geliyorken, yeni yeni niyetler koyuluyorken vizyon panosu hakkında konuşmak istedim. Aslında vizyon panosu nedir, vizyon panosu nasıl yapılır bunları artık hepimiz biliyoruz. Kendi adıma dikkat ettiğim unsurlar neler, vizyon panosu nasıl işe yarıyor bunlardan bahsedelim dedim.

Vizyon panosu elde etmek istediğimiz şeyleri çeşitli görsellerden yararlanarak somutlaştırdığımız  ve birleştirdiğimiz bir pano. Bu pano çekim yasasının en kıymetli araçlarından bir tanesi. Çekim yasası der ki, evrende her şey, siz de dahil her şey, bir enerjidir. Ve her enerji kendi frekansında yayın yapar. Evrende her nesnenin, her düşüncenin, her duygunun, kısacası aklımıza gelen her şeyin bir titreşimi vardır. Ve aynı frekansta yayın yapan, yani aynı titreşimde titreyen her şey birbirini çeker.

Peki çekim yasasının vizyon panosuyla ne alakası var?

Hayalimizi temsil eden bir görsele baktığımızda, kendimizi o hayale sahipmiş gibi hissederiz. Yani o hayale ait oluruz. Ait olduğumuz her anda hayalimizle aynı frekansta yayın yapmaya başlarız. Bunun haricinde görüntülere sürekli baktığımızda o görüntülerin bilinçaltımıza işlediğini savunanlar da var ama bunu doğruluğunu bilemiyorum. Benim bildiğim kadarıyla vizyon panosu en basit tanımıyla hedefimize ait hissetmemiz için kullanılan bir araç.

Bunun yanı sıra, aman yok ben inanmam öyle çekime yasaya falan diyenler için de mantıksız bir araç değil. Vizyon panosu başlı başına bir motivasyon kaynağıdır. Hedefimize doğru ilerlerken en çok ihtiyacımız olan şey motivasyondur. Motivasyonumuzu kaybedersek, neden istediğimizi unutursak zamanla vazgeçmeye başlarız. Vizyon panosu bizi heyecanlandırır, arzumuzu ateşler ve neden istediğimizi hatırlatır.

Vizyon panosu nasıl yapılır?

Hedefimiz, hayalimiz her ne ise onunla ilgili bize sahipmiş hissi verecek görseller internetten, dergilerden, vs. çıkartılır, kesilir panoya eklenir. Bir mantar pano da kullanılabilir, telefon ekranı da. Önemli olan sürekli gözünüzün takıldığı bir yerde durması.

“Buraya kadar olan kısmı zaten biliyoruz. Bize başka şeyler söyle…”

Evet buraya kadar olan kısmı yüzlerce kez okuduk farkındayım. Ben gevezeliğimden konuştum. Asıl anlatmak istediğim vizyon panosu yaparken dikkat etmemiz ve aklımızda tutmamız gereken birkaç ayrıntı var.

Dikkat etmeniz gereken yegane şey hisler:

Fotoğraf bulup kesmekte bir şey yok. Önemli olan doğru görselleri bulmakta. Doğru görseli bulup bulmadığınızı anlamak için hislerinize bakın. Seçeceğiniz fotoğrafların sizde iyi hisler uyandırması gerekir.

Ait hissetmek:

Sahip olduğunuzu hissetmek için yanına “yeni telefonum, işyerim, en yakın arkadaşlarım vs.” küçük notlar ekleyebilirsiniz. Ya da size benzeyen birini bulmanız bu hissi elde etmeye yardımcı olacaktır. Amacımız hedefimize sahip olduğumuzda elde edeceğimiz duyguyu hissetmek.

İnsan zaman içinde görüntülere alışır:

Zaman içinde gözünüz panoya alışacak ve dikkatli bakmayacaksınız. Odanıza veya evinize yeni aldığınız bir nesne düşünün. Bir ay boyunca her giriş çıkışımızda gözümüze çarparken zamanla gözümüz alışır ve dönüp bakmayız bile. Bu yüzden panonuzun yerini değiştirebilirsiniz. Ben bazen tamamen kaldırıp üç-dört gün sonra yeniden koyuyorum. Üşengeçler için bu da bi seçenek. 🙂

Kategorize etmek:

Aynı kategorideki görselleri aynı yerlere koyarak panoyu daha düzenli hale getirmek mümkün. Aynı zamanda daha iyi odaklanabilirsiniz.

Kendinizi merkeze koyun:

Son olarak çok mutlu olduğunuz veya çok özgüvenli durduğunuz, size iyi hissettirecek bir fotoğrafınızı bulup tam ortaya koyarsanız diğer tüm görsellerin sizin hayatınızın bir parçası olduğu algısını kendinizde uyandırabilirsiniz.


Vizyon panosu hazırlarken kullandığım bazı taktikler, dikkat ettiğim noktalar bunlar. Siz de yeni yılı fırsat bilip hayallerinizi sıralayıp kendi panonuzu hazırlayıp benimle paylaşın. Mail atabilir (kucukilhamkutusu@gmail.com), yorum bırakabilir, Instagram hesabından (@kucukilhamkutusu) ulaşabilirsiniz.

Sevgiler… ♥


4 thoughts on “#HayalleriniYaşa: Vizyon Panosu Yapımı ve İpuçları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s