fbpx

Minimalizm Amacından Şaştı mı? Minimalizm Ne Değildir?

Minimalizm. Minimalist olmak. Minimalistik.

Ne çok duyduk bu kelimeleri son zamanlarda.

Minimalizm akımına göre yaşamak bence en kısa tanımı ile sade yaşamaktır. Ya da ihtiyacın olan kadarıyla yaşamak… Benim de ilk postlarımda bolca bahsettiğim ve taraftarı olduğum, hayatı sadeleştirme anlayışı olan bu akım son zamanlarda çok popüler oldu. İhtiyaç olmasa popüler de olmazdı. Bu akımı bu kadar popüler yapan şey tüketimin suyunu çıkarmamız oldu bence. Sosyal medyanın bu çılgınlıkta büyük payı var. Artık herkesin bir youtube kanalı var, herkes fenomen, herkes bir şeyler satın alıp deneyip insanlara anlatma derdinde. Hayır yanlış anlaşılmasın, buna karşı değilim. Ben de takip ediyorum birçok kanal. Konusunda ilgili ve tecrübeli olanlar, hobi edinenler alsın denesin anlatsın, biz de bakalım neymiş.

Ama herkes bu işi yaparsa kim kime anlatacak?

Burada çok tehlikeli bir ayrıntı var bence; sosyal medyayla birlikte (veya fazla etkileşimle birlikte diyelim) bir şeyleri satın alma eylemi çok popüler oldu. Yani satın alma durumuna özenmeye başladık. Bu durum da evlerde, çantalarda yığınla eşyaya sebebiyet verdi. İhtiyacından fazlasına sahip olduğunu fark eden, bundan sıkılan, bunalan bir takım insanlar bu kadarı fazla, sadeleşmek lazım dedi. Bu kez de insanlar fazlalıklarından kurtulmaya başladı. Sonrası bildiğimiz minimalizm işte…

Ben de bu yaz birçok kıyafetimden, makyaj malzememden, takımdan, eşyamdan kurtulup sadece sevdiklerimi, sadece giydiklerimi, sadece ihtiyacım olanları tutmaya başladım. Buraya kadar hey şey çok güzel.

Peki sonra ne oldu?

Minimalizm akımına dahil olmak popüler oldu. 🙂

Bunda bir sakınca yok. Bence de hepimiz sadeleşelim, çılgınlar gibi tüketmeyelim zaten. Fakat tam burada insanlar minimalizmin gerçekten ne anlatmak istediğini anlayıp kullananlar ve bunu etiketi olarak kullananlar olmak üzere ikiye bölündü. Akımın popüleritesinin arttığını gören markalar ürünlerini minimalizm etiketiyle çıkarmaya başladı. (ki benim de bir markam olsa tam olarak bunu yapardım) Bu kez aksesuarlar, ev eşyaları, tekstil ürünleri bembeyaz, veya tek renk, dümdüz olarak üretilmeye başlandı. Minnak gold detaylar, ince çizgiler… (Yoo yine kötülemiyorum ben bayıldım şahsen♥)

Hadi bakalım koşup hepsini alalım çünkü minimalizm!

Hayır işte değil. Yine onların hepsini koşup çılgınlar gibi alırsan sen bu işe dahil olamamış oluyorsun. Madem etrafında, üstünde başında sade şeyler görmek istiyorsun git ihtiyacını al çık. Hadi bakalım… Çelişkiye buyrun, minimalist tasarımı olan her şeyi çılgınlar gibi alıyorum. 🙂

Peki minimalizm bembeyaz olmak mıdır?

Bence hem evet hem hayır. Minimalist olmak, sade olmaktır. Sade olmak ise olduğun gibi olmaktır. Karmaşıklaşmadan, en yalın halinle, neysen o olmaktır. Üst üste 25 kere filtrelenmiş fotoğraflarla bembeyaz instagram profilleri görüyorum mesela. Sadeliğin, yalınlığın, karmaşıklaşmamanın temsili bu değil. Beyazı çok seven ben sadeliği beyazdan fazlası olarak görüyorum. Senin rengin sarı ise sen sarıyken sadesin. Bırak bembeyaz olmayıver. Onu seven beyaz olsun.

Hatta sana hizmet etmiyorsa minimalistliği de bırak. Etiketlere takılma. Sırf popüler olduğu için seni yansıtmayan bir akımın peşinde koşma. İçinde sen yoksan bütün akımlar bomboş kalır. İçinde senin olduğun tüm akımlar, tüm şekiller birbirinden güzel. Sen kendin ol.

Etiketlere takılmayıp kendimiz olduğumuz zamanlarda yaşamamız dileğiyle.

Sevgiler

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Lisans eğitimini İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Ceren, mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda çalışma hayatına başladı. Bütünsel iyilik haline olan tutkusuyla, geniş kitlelere iyi yaşam yolculuğunda ilham olmak istedi. 2018 yılında, alanında uzman kişilerin wellness dünyasındaki bilgi ve deneyimlerini paylaştığı KİK platformunu kurdu.