fbpx

Kasım Favorileri | Kitap, Müzik, Longi, Last Man on Earth…

Yetiştim yetiştim…

Kasımın bitmesine iki gün kala favorilerimi yazıyorum, son iki günde güzel bir şeyler keşfedersem günahı benim boynuma artık…

Kitap: Özgüven

Efendim öncelikle en sevdiğimden başlayarak tamamen şans eseri alıp çok beğendiğim bir kitabı huzurlarınıza sunuyorum; Özgüven. Yazarları Matthew McKay ve Patrick Fanning. Üzerinde de yazdığı üzere bu kitap özgüveni ortaya koymak, geliştirmek ve korumak için kanıtlanmış teknikler içeriyor.

Kitap önce patolojik eleştirmeni tanımlıyor; bu arkadaş bizi sürekli eleştiren iç sesimiz. Zaten bence kitabın en güzel yeri burası çünkü içimizde sürekli bizim özgüvenimizi kıran iç sesi kendimizden ayırıp bireyselleştirmek bile bize bir şey katıyor. “Bu ses ben değilim, benim patolojik eleştirmenim.” diyebiliyorsunuz. Hatta kitap bu eleştirmene bir isim takmanızı tavsiye ediyor, amaç aynı. Eleştirmeni tanımladıktan sonra, onu yakalamak ve etkisiz hale getirmek hakkında teknikler veriyor. Maskesini düşürmek, karşılık vermek gibi teknikler var. Dahası bu kitabın yalnızca başı…Hayır diyebilme, hataları yönetme, eleştiriye yanıt verme, istekleri dile getirebilme, öz inançlar… Hepsi kitapta mevcut. Daha nolsun.

Bence bu kitap özgüven konusunda minnak bir ansiklopedi. Her zaman kitaplığınızda duracak, bir yerde takıldığınızda açıp baştan okuyacağınız türde kitaplardan… Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Alınız efendim.

Mobil Uygulama: Longi

Longi kendisini uzun yaşam uygulaması olarak adlandırıyor. Ben de kendisini ‘gel bi kere öpücem’ olarak adlandırıyorum. Çünkü gördüğüm en güzel mobil uygulama olabilir kendisi. Longi iyi yaşaman için mental ve fiziki olarak sana gereken her şeyi sağlamaya çalışıyor. Yapıp yapmamak sana kalmış tabii ki.

Öncelikle sana sorduğu sorularla senin için bir çerçeve çizip haritanı çıkarıyor. Sonra günlük içmen gereken su miktarını, atman gereken adımı belirleyip verileri girmeni istiyor. Buraya kadar her şey klasik, çünkü bunu yapan birçok uygulama var. Longi senin günlük olarak yapmanı istediği şeyleri (challengeları koyuyor diyebiliriz, son zamanlarda kullanmayı çok seviyoruz bu kelimeyi) üçe ayırıyor. Mental, Fiziksel ve Beslenme. Mental bölümünde yapman gereken meditasyonlar var. Her gün ayrı bir şey yaptırıyor sana. 1’den 10’a kadar hiçbir şey düşünmeden saymak, zamanı saate bakmadan tahmin etmek gibi farkındalık alıştırmaları var. Fizikselde ise bildiğiniz egzersiz videoları var. Her gün vücudunuzun belli bir yerini çalıştırmak için fitness hareketleri mevcut. Beslenmede almanız gereken meyve, sebze, kuruyemiş vs. miktarları yazıyor. Son olarak, uygulamada sağlık ve iyi yaşam hakkında çeşitli makaleler var.

App Store’da var ama en son baktığımda henüz Google Play Store’a gelmemişti. Yeni çıkmışsa yakın zamanda gelir diye düşünüyorum. Ek olarak henüz benden bir ücret talep etmedi. Bir yerden sonra ederse de, normalde mobil uygulamalara pek para harcamayan ben, seve seve alabilirim gibi. Hayatıma biraz düzen gelsin, günlük egzersizler meditasyonlar bi şeyler yapayım, az sağlıklı yaşayayım diyorsanız bu uygulama rehber gibi bir şey. Sevdim ben.

Apple Uygulaması: Yatma Zamanı

Bu özellik yeni mi geldi yoksa ben yeni mi gördüm bilmiyorum ama telefonumu kurcalarken Yatma Zamanı diye bir şey buldum, bu neymiş diye açtım. Bu aralar tam olarak ihtiyacım olan şeymiş. Bu dönemde biraz boş vaktim olduğu için uyku düzenim baya şaşmıştı. Buna kaç saat uyumak istediğinizi ve kaçta kalkmak istediğinizi yazıyorsunuz o kendi hesaplayıp size yatma zamanını hatırlatıyor. Bir de her gün istediğiniz saatte sizi kaldırıyor. Sanırım uyku istatistiğinizi de tutuyor. Öyle aşırı ilginç bir olay değil elbette. Ama biri bana yat artık demezse asla saatin farkına varamayanlardan biri olarak gece yatma saatimi hatırlatması baya işime yarıyor.

En en en sevdiğim özelliği (ve hatta asıl kullanma nedenim bile olabilir) ise biraz komik. Bu uygulama sabah çok güzel bir müzikle uyandırıyor. En kötü uyandığım sabahlarda bile acayip güzel bir his veriyor. Gümbür gümbür, itici tınılarla başımda “kaaaalk artııık be” edasıyla bağıran alarmlardan o kadar nefret ediyorum ki daha fazla ötmesin diye kapatıp uykuya devam ediyorum. Eğer alarm erteleme huyunuz varsa sebebi bu olabilir, sakin ve acilen kapatma isteği duymayacağınız bir alarm kurarak bir deneyin. (risksiz bir gün olsun, aman diyeyim) Susturma gibi bir isteğim olmadığı için yıllar sonra alarmı ertelemeden uyanmayı öğrendim. Helal olsun sana Yatma Zamanı…

Dizi: Last Man on Earth

sh019213490000

Uzun zamandır sonraki bölüme geçmeden yapamayacağım bir dizi izlemiyordum. Bu diziyi sevmeyen de baya varmış sanırım ama konu itibariyle benim ilgimi çekti. Diziyi aslında sevgilim keşfetti. Bana gelip “Dünyadaki tüm insanlar ölüyor, tek bir adam kalıyor. Ama bu komedi dizisi.” dediği an konuyla türü o kadar bağdaştıramadım ki hadi açıp izleyelim dedim. Evet gerçekten bir komedi dizisiydi. Bir de diziyi izlerken sürekli dünyada son insan olarak kalsaydım yapabileceklerimin sınırını düşünüp duruyorum. Biraz klasik olacak ama dizi ilk sezonun sonlarına doğru sarmaya başlıyor. Daha fazla spoiler verme riskine girmeden konuyu burada kapatıyorum.

Müzik:

Bu ay en çok dinlediğim şarkılar,

  • Masterpiece-Madonna
  • Be the One – Dua Lipa
  • Wrong – Depeche Mode
  • Play On – Paloma Faith
  • …ve en çok kalbime dokunan The Burden – Weeping Willows ♥

İşte böyle…Kasım benim için güzel keşiflerle geçti. Umarım sizin için de güzel geçmiştir.

Kasımdan daha güzel bir aralık ayınız olması dileğiyle…

Sevgiler

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Küçük İlham Kutusu’nu bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir