fbpx

N’olur Biraz Üzülün

Havalardan mıdır bilmiyorum, bu aralar üzerimde bir rehavet var. Harekete geçmek, aktif olmak şöyle dursun oturduğum yerde saatlerce kalakalıyorum. Vardır bunda da bir hayır diyerek bu duruma müsade ediyorum, “biraz da şu tarafa devrileyim” diye diye haftaları geçirdim. İyi de oldu aslında. “Onu da yapayım, bunu da yapayım” diye her yere saldırınca hiçbir şeyi adam akıllı yapamıyor insan. Arada hiçbir şey yapmadan durmayı bilmek gerek bence. Doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırmak için en güzel fırsatlar bunlar. Tabii ben biraz daha abartırsam yakında bir bitkiye benzeyeceğim. Bu yüzden yavaş yavaş toparlanmak, harekete geçmek, yeni kararlar almak ve bunları hayata geçirmek lazım.

Fazlasıyla dağıldığım bu zamanlarda sık sık “başlarım ona da, buna da, istemiyorum” dedim. Daha doğrusu bir şeylerin osuna busuna başlama izni verdim kendime. 🙂 Bol bol huysuzlanmaya müsade ettim. Rahatladım, içimi boşalttım, ferahladım.

Bu aralar çok fazla “pozitif düşün, kötü düşünme, gül, mutlu ol, aman ha umutsuzluğa kapılma, dağılma” temalı şeyler görüyoruz.

Bu hataya düşmeyin.

“Gülmeyin, mutlu olmayın, bu hayat berbat” demiyorum. Bunu kimsenin benden duyabileceğini sanmıyorum zaten. İyi yaşamak, mutlu olmak, gülümsemek benim tutkum. Ama eğer bunları yaşam tarzı olarak benimsediyseniz ve arada içiniz sıkılıyorsa sürekli “iyi olmam lazım, iyi olmam lazım, iyi olmam lazım”, “gülmem lazım, gülmem lazım, gülmem lazım” diye kendinize uyguladığınız baskıya bir bakın. Misafirlikte canı yandığı için ağlamak isteyen bir çocuğu sürekli dürterek zorla güldürdüğünüzü düşünün. İşte kendinize yaptığınız şey tam olarak bu. Bazen ben de fark etmeden bunu yapıyorum, kendimi sıkıştırıyorum, zorluyorum, kendime direnç gösteriyorum. Yoruyorum, yıpratıyorum. Kimsenin kendine bu kötülüğü yapma hakkı yok.

Üzülmek gülmek adına atılmış muhteşem bir ilk adımdır.

Üzülelim, öfkelenelim, ağlayalım. Çünkü bunlar çok doğal duygular. Dağılalım, içimizi boşaltalım, istemiyorum diye isyan edelim. Çünkü insanız. Sonra üstümüzdeki tozu silkeleyerek ayağa kalkıp yürümeye devam edelim.

Bu dönem bana bunu anlattı, düşmekten ve ayağa kalkmaktan asla yorulmayacağım galiba.

Kendinizi dağılmaya izin verecek kadar çok sevmeniz dileğiyle,

Sevgiler…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir