N’olur Biraz Üzülün

Bugün çayımı aldım, güzel bir müzik listesi açtım, konusuz, plansız biraz sohbet etmek istedim.

Bu blogu açtığımda kendim yazarım kendim okurum diye düşünmüştüm. Niyetim kendime notlar yazmak, kendime tavsiyelerde bulunmak, geriye dönüp baktığımda neler hissettiğimi, neler yaptığımı görebilmekti. Hani şu gördüğünüz 4 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Edin yazıları falan, hep kendimeydi yani sizinle bir ilgisi yok. 😛 Şaka bir yana, yalan söylemeyeceğim, okunduğunu bilmek, insanlarla iletişime geçmek çok güzel bir duyguymuş. Blogun instagram hesabından, mailden iletişime geçenler sayesinde anladım ki güzel hikayesi olan güzel yol arkadaşları edinmişim. Sizinle konuşunca çiçek gibin, bebek gibin bir şey oluyorum, teşekkürler. 🙂 🙂

Havalardan mıdır bilmiyorum, bu aralar üzerimde bir rehavet var. Harekete geçmek, aktif olmak şöyle dursun oturduğum yerde saatlerce kalakalıyorum. Vardır bunda da bir hayır diyerek bu duruma müsade ediyorum, “biraz da şu tarafa devrileyim” diye diye haftaları geçirdim. İyi de oldu aslında. “Onu da yapayım, bunu da yapayım” diye her yere saldırınca hiçbir şeyi adam akıllı yapamıyor insan. Arada hiçbir şey yapmadan durmayı bilmek gerek bence. Doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırmak için en güzel fırsatlar bunlar. Tabii ben biraz daha abartırsam yakında bir bitkiye benzeyeceğim. Bu yüzden yavaş yavaş toparlanmak, harekete geçmek, yeni kararlar almak ve bunları hayata geçirmek lazım.

Fazlasıyla dağıldığım bu zamanlarda sık sık “başlarım ona da, buna da, istemiyorum” dedim. Daha doğrusu bir şeylerin osuna busuna başlama izni verdim kendime. 🙂 Bol bol huysuzlanmaya müsade ettim. Rahatladım, içimi boşalttım, ferahladım.

Bu aralar çok fazla “pozitif düşün, kötü düşünme, gül, mutlu ol, aman ha umutsuzluğa kapılma, dağılma” temalı şeyler görüyoruz.

Sakın bu hataya düşmeyin.

Gülmeyin, mutlu olmayın, bu hayat berbat demiyorum. Bunu kimsenin benden duyabileceğini sanmıyorum zaten. İyi yaşamak, mutlu olmak, gülümsemek benim tutkum. Ama eğer bunları yaşam tarzı olarak benimsediyseniz ve arada içiniz sıkılıyorsa sürekli “iyi olmam lazım, iyi olmam lazım, iyi olmam lazım”, “gülmem lazım, gülmem lazım, gülmem lazım” diye kendinize uyguladığınız baskıya bir bakın. Misafirlikte canı yandığı için ağlamak isteyen bir çocuğu sürekli dürterek zorla güldürdüğünüzü düşünün. İşte kendinize yaptığınız şey tam olarak bu. Bazen ben de fark etmeden bunu yapıyorum, kendimi sıkıştırıyorum, zorluyorum, kendime direnç gösteriyorum. Yoruyorum, yıpratıyorum. Kimsenin kendine bu kötülüğü yapma hakkı yok.

Üzülmek gülmek adına atılmış muhteşem bir ilk adımdır.

Üzülelim, öfkelenelim, ağlayalım. Çünkü bunlar çok doğal duygular. Dağılalım, içimizi boşaltalım, istemiyorum diye isyan edelim. Çünkü insanız. Sonra üstümüzdeki tozu silkeleyerek ayağa kalkıp yürümeye devam edelim.

Bu dönem bana bunu anlattı, düşmekten ve ayağa kalkmaktan asla yorulmayacağım galiba.

Kendinizi dağılmaya izin verecek kadar çok sevmeniz dileğiyle,

Sevgiler…

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir