fbpx

Yaşamak Ne Güzel Dedirten 4 Egzersiz

Keyifler nasıl? Umarım her şey istediğiniz gibi gidiyordur.
Bugün hayatınız nasıl giderse gitsin, var olan durumunuza ve hayatınıza daha olumlu bakabileceğiniz, yaparken eğleneceğiniz, eğlenirken hayatınızın aslında harika olduğuna ikna olacağınız birkaç fikir paylaşacağım. Bu egzersizler, hayatımıza farklı bir açıdan bakabilmeyi amaçlıyor. Okuduktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ben odağımı iyide, güzellikte tutmak için hepsini bizzat denedim. Sıkıntı çıkarsa adresim belli, bulun beni. 🙂

1. Günün En İyisi

Bu içlerinden en sevdiğim! Hem kolay, hem eğlenceli, hem de %100 çalışıyor. 🙂

Her günün sonunda bir deftere, bir kağıda veya çok üşendiysek aklımıza o günün en iyisini yazıyoruz. ‘En iyisi’ sizin için ne ifade ediyorsa odur. Belki en iyi hissettiğiniz an, belki başınıza gelen en iyi şey… En iyiyi tanımlamak size kalmış. Her gün yatmadan önce “Bugünün en iyisi neydi?” diye sorun kendinize. Buradaki hile yönelttiğiniz soruda saklı. “En iyisi neydi?” demek, beyninize “Bugün birçok iyi şey oldu, en iyisini seç bakalım.” demektir. Bu soruyu sorduğunuz anda beyniniz otomatik olarak tüm günü gözden geçirip o gün içinde yaşanan iyi şeyleri tarayacak ve en iyisini seçmeye çalışacaktır. Bu bir fincan kahve de olabilir, lotodan çıkan para da. Önemli olan büyüklüğü değil, size göre ‘iyi’ olması. Bunu bir süre yapmaya devam ettiğinizde göreceksiniz ki aslında gün içinde bir sürü iyi şey oluyor. Bir süre sonra kendinizi günlerinizin aslında iyi geçtiğine ikna etmeye başlayacaksınız.

2. Şükür/Teşekkür Egzersizi

Bunu duymayan pek az kişi kaldı, o yüzden çok uzatmayacağım. İnandığımız yaradana, güce şükretmek/teşekkür etmek frekansımızın bir hayli yükselmesine sebep oluyor. Var olanlara, varoluşumuza şükrettiğimizde/teşekkür ettiğimizde daha iyiye, daha güzele odaklanıyoruz. Her gün bir yere şükürlerinizi not edebilirsiniz veya yalnız kaldığınız sakin bir anınızda içinizden sıralayabilirsiniz.

Kişisel tavsiyem uyumak üzereyken yapmayın, ben her seferinde uyuyakalıyorum.:)

3. “Seviyorum” Listesi

Kendimi iyi hissetmediğimde, modum düşük olduğunda yaptığım bir egzersiz… Sevgi bu dünyadaki en güçlü duygudur. Nefret, kin, öfke gibi olguların varolduğuna inanmıyorum. Elbette zaman zaman bunları hissediyoruz fakat bence bunların hepsi sevgi eksikliğinin varyasyonlarına verilen isimler. Bir şeylere sevgi verdiğimizde özümüze döneriz, kendimizi hiç olmadığımız kadar iyi hissederiz. İşte bu yüzden kendinizi kötü hissettiğinizde oturup sevdiğiniz şeylerin bir listesini çıkarmayı deneyin. Aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz.

Evimi seviyorum, köpeğimi seviyorum, dün aldığım kalemi seviyorum, saçlarımı seviyorum, ailemi seviyorum, hayatımı seviyorum, masamın üstünde duran vazomu seviyorum, bu sanatçıyı seviyorum, şu şarkıyı seviyorum….

Sevin bakalım, neler olacak…

4. Yıl İçinde Başımıza Gelen Güzel Şeyler

Başımıza gelen ‘mucizevi’ diye adlandırdığımız o şeylerin yıl sonunda çok azını hatırlarız. Dolayısıyla böyle mucizevi şeylerin olduğuna dair inancımızı kaybederiz. Hemen bir kavanoz yapıyoruz. Ve yıl içinde başımıza gelen harika olayları küçük kağıtlara yazarak bu kavanozun içine atıyoruz. Yıl sonunda mucizelerle dolu bir kavanozumuz oluyor. Enerjimiz düştüğü zamanlarda içinden bir tane çekip okumak da bir hayli iyi gelecektir diye düşünüyorum. Bu yılbaşı birlikte başlayalım mı? 🙂

Şunu hatırlatmak isterim; yol sizin yolunuz, yolculuk sizin yolculuğunuz. İlla olduğu gibi yapmak zorunda değilsiniz. Nasıl iyi geliyorsa, nasıl iyi hissettirecekse, bu yöntemlerle evirip çevirip oynamak serbest. İçlerinden hepsi çok işe yarayabilir, bazısı daha fazla yarayabilir. Sadece bir tanesini uygulamaya karar verebilirsiniz, sorun değil. Bir hafta boyunca yaptığınızda, kendinizdeki değişimi yavaş yavaş gözlemleyebilirsiniz.

Umarım bir şans verirsiniz.

Hayatla oyunlar oynamanız dileğiyle…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir