fbpx

Sosyal Medyadaki Kusursuz Hayatlar

Instagram’a girip de moraliniz bozularak çıktınız mı hiç?

Evinizde oturduğunuz veya işte harıl harıl çalıştığınız bir gün Instagram’a girip herkes tatilde, herkes eğleniyor, herkes mutlu diyerek kendinizi aşağılara çektiğiniz oldu mu? Ya da o gülüp eğlenen suratları, #lifeisbeautiful , #happiness etiketlerini gördükten sonra “gerçekten mutlu muyum?” diye kendinizi sorguladığınız oldu mu?

Peki sizce gerçekten herkes o kadar mutlu mu?

Artık birçok insanın gününün yarısı günlük işlerini yaparak, diğer yarısı da sosyal medyada başkalarının fotoğraflarına, snap’lerine, story’lerine, tweetlerine bakarak geçiyor.

Eleştiriyorum sanılmasın, ben de onlardan biriyim. Son zamanlarda bunun önüne geçmeye çalışıyorum fakat herkes gibi benim de boş kaldığım, sıkıldığım ilk an elim Instagram’a veya diğer sosyal medya hesaplarına kayıyor.

Peki neden sosyal medya kullanıyoruz?

Neden bir fotoğrafımızı, gittiğimiz yeri başkalarıyla paylaşıyoruz? Bunu yakınımdakilere sormaya başladım. Bazıları büyük bir açık yüreklilikle “düşman çatlatmak için” dedi. 🙂 Bazıları “kim nerde, napmış görebilmek için” dedi. Kimisi de “güzel anlarımı paylaşmak için” diye cevap verdi. Burada yanlış veya kötü bir şey yok. Mesela ben de arkadaşlarımla iletişim içinde kalmak, kopmamak için kullandığımı düşünüyorum.

Fakat kullanma sebebi ne olur olsun, son zamanlarda gözlemlediğim bir şey var ki; sosyal medya artık bize iyi gelmiyor.

Çünkü bu işin bir tür yarışa dönmeye başladığını görüyorum. Birileri, başkalarına hayatlarının harika olduğunu göstermeye başladı. Belki gerçekten iyi anlarını paylaşmak için, belki de düşman çatlatmak için. 🙂 Harika dostluklarının fotoğrafını çekti, sevgililerinin yaptığı sürprizleri paylaştı, mükemmel makyajlı selfie’sini çekti. Sonra birçok kişi -farkında olmadan- “ben de buradayım, ben de dünyanın bir parçasıyım” demek için, hayattan, arkadaşlarından kopmamak için bu yarışa öylece dahil oldu. Ya da kendini bu yarışın içinde buldu.

Böylece sosyal medya hesapları sanal harikalar diyarlarına döndü.

Eğlenceli geceler, mükemmel saçlar mükemmel makyajlar, sevgiliyle harika tatiller, dostlar, içkiler vs…

Sizce gerçekten herkesin hayatı bu kadar kusursuz mu? Yoksa bu bir yanılsama mı?

Çok iyi anlamanızı istediğim bir şey var: Herkes eğlenceli gecelerini paylaşır, ama kimse canının sıkıldığı, evde kös kös oturduğu veya kötü geçen bir gecenin fotoğrafını çekip koymaz.

Herkes sevgilisinin aldığı hediyelerin, yaptığı jestlerin fotoğrafını çeker; fakat kimse kavga ettikleri, kalp kırdıkları bir an “Dur bi fotoğrafımı çekelim; nasıl kavga ettiğimizi görsünler.” demez.

Herkes çok güzel göründüğü bir halinin fotoğrafını paylaşır ama kimse “Of berbat görünüyorum, dur bir fotoğraf çekeyim de herkes görsün şu halimi.” de-mez!

Bu bir yanılsama!

Hepimiz sadece mükemmel anlarımızı paylaşıyoruz, bunu görenler hayatımızın sürekli bu kadar kusursuz olduğunu zannedip kendininkini yargılıyor. Evet daha mutlusu, daha mutsuzu, daha zengini, daha fakiri var. Fakat kimsenin hayatı sosyal medyanın sanal harikalar diyarındaki gibi kusursuz değil. Olmamalı da zaten. Hayatına özendiğiniz insan da sıkılıyor. Sevgilisiyle kavga ediyor. Ve o da bir başkasının hayatının mükemmel olduğunu düşünüp, bir başkasının sayfasına bakıp iç geçiriyor. 

O zaman hadi bugün sosyal medya hesaplarımızı açarken olaya bir de bu gözle bakalım.

Ve unutmayalım,

Aynıyız.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

11 Yorum

  • kucukilhamkutusu

   Bu yanılsamayı bir kere gördükten sonra bırakmaya veya ara vermeye gerek kalmıyor aslında… 🙂 Sosyal medya, teknoloji güzeldir. İletişimde kalmak için, haberdar olmak için, ilham almak için… Yeter ki doğru açıdan bakalım, yanlış fikirlere kapılıp kendimizi aşağıya çekmeyelim.

   • Ahmet Bahaddin Ersöz

    İnsan er ya da geç yazıda bahsettiğin duyguların etkisine giriyor bence. Bu yanilsamanin farkında olmaktan öte bir parçası olmak hiç işten bile değil. Haberdar olmak ve iletişimde kalmak için pek çok farklı seçenek var bu arada:)

    • kucukilhamkutusu

     Ben güzel tarafından bakıldığında ve doğru yararlanıldığında parçası olmanın bir sakıncasını görmüyorum:) Üstelik bu yaz telefonumu tamire verdikten sonra bunu fırsat bilip hiçbir sosyal medya hesabını kullanmamış, önerini denemiş biri olarak söylüyorum. Tabii ki bu benim şahsi fikrim. Seninkine de saygı duyuyorum. 🙂 Sevgiler…

 • blogcumom

  Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık. Kimsenin hayatı kusursuz değildir. Kusurları görmeyip sadece güzelliklere odaklanmak bizim elimizde 🙂

 • mknzma

  Bir miktar geç karşılaşmakla birlikte yazı kesinlikle somut gerçekliklerle dolu. Teşekkürler böyle bir paylaşım için.
  Ben de şöyle bir açıdan yaklaşmak istiyorum olaya; sosyal medyada nesli tükenen hayvanlarla ilgili, politika, ülke sorunları, kadına şiddet veya gerçekten ihtiyaç sahibi birileri hakkında bir içerik paylaşın, ortalama bir hesabı olan kişinin listesinden, 5 kişi beğenir. 3 kişi okur. Fakat dudaklarınızı şişirerek çektiğiniz selfienizi en az 100 kişi beğenir.
  Yıllara sar-i bir araştırmanın sonucu, test edildi onaylandı. Denemesi bedava :))
  Yani sosyal medya sadece ‘bir ben mi mutsuzum’ dedirtmiyor aynı zamanda zihin tembelliği ve asosyallik de yaratıyor fakat bu yüzyılda önümüze böyle bir oyuncak attılar, keyif de alıyoruz sıkılana kadar oynayacağız anlaşılan.
  Sevgiler, Mekanizma. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir