fbpx

Aynı Hayatta Farklı Biri Olmak Mümkün

En son bir değişiklik yapıp hayal kurmadan önce var olan hayatımızı olduğu gibi çok sevecektik, ne oldu o iş? (buradaydı) Umarım işler yolunda gidiyordur.

Ben bu aralar çok yoğun olmama rağmen elimden geleni yaptım. Hayatımda sevmeyi unuttuğum alanları inceledim, biraz durdum ve sahip olduklarımı hazmettim. Başarmakta çok zorlandığım bir şeyi yapmaya çalıştım; anda kaldım. Geçmişi ve geleceği düşünmeden içinde olduğum anın ne kadar güzel olduğuna odaklanıp bol bol o ana teşekkür ettim. Hatta minik bir bebişin inegöl köftesine benzeyen ayaklarını sever gibi sevdim o anı. (Burada yazarın karnı acıkır.) Girdiğim deniz, okuduğum kitap bana başka bir güzel geldi. Tabii yeni bir karar aldığımı fark eden egom bol bol aksini ispat etmeye çalışarak beni zorladı, aksilikler çıktı, sinirlerimi bozacak olaylarla karşılaştım. Bir gün harika hissederken diğer gün sinir küpü gibi dolandım. (Asla kötü hissetmiyorum ya da kelebek gibi bir şeyim diye dolaştığımı zanneden olursa diye söylüyorum.) Fakat asıl dönüşümü hiç beklemediğim bir anda yaşadım. Okuduğum bir röportajda bir oyuncuya “Nasıl gidiyor?” diye soruluyordu. Oyuncu “Harika! Çok şükür her şey çok yolunda, hayatımdan çok memnunum.” diye cevap vermişti. Bu cevap benim kafamda bir şimşeğin çakmasına sebep oldu. O an farkettim ki “Nasıl gidiyor?” sorusunu duyduğumuz anda ya sanki bunun sorulmasını bekliyormuş gibi hayatımızdaki tüm olumsuzlukları saymaya başlıyoruz ya da asla güzel bir hayatımız olamazmış gibi “Eh işte, ne olsun, yuvarlanıyoruz…” diye geçiştiriyoruz. Şu ana kadar “Nasıl gidiyor?” diye sorulduğunda “Harikayım!!! Süper günler yaşıyorum, kendimi hiç bu kadar muhteşem hissetmemiştim!” diyene pek rastlamadım. Bunun bir nedeni böyle düşünmeye pek alışık olmamamız ve sorunlara odaklı yaşamamız. Diğeri ise her şey muhteşem olsa bile bunu karşımızdakine böyle coşkulu bir şekilde anlatmanın ayıp olacağını hatta nazar değeceğini düşünmemiz.

Ben de bir an için kendime bu sorunun sorulduğunu ve oyuncunun verdiği cevabı verdiğimi hayal ettim. Sonra tüm benliğim bana hak verdi; evet hayatım harikaydı. Günlerce beni o kadar da mükemmel bir hayat yaşamadığıma inandırmaya çalışan iç sesim ikna olmuş, bana hak vermişti. Bu olaydan sonra ne zaman aklıma gelse birinin bana “Nasıl gidiyor?” diye sorduğunu hayal edip ben de “Harika! Çok şükür her şey yolunda, hayatımdan memnunum.” diye cevap veriyorum. Sonuç? Somut olarak değişen bir şey yok; daha mutlu, daha tatminkar daha huzurlu bir insan var. İşte tüm mesele bu, aynı hayatın içinde farklı bir insan olmak mümkün. Yapılması gereken tek şey, önceki yazımda da söylediğim gibi, hayatımızın aslında muhteşem olduğunu kendimize ispatlamak.

Muhteşem ispatlarla dolu muhteşem bir hayatınız olması dileğiyle…

Sevgiler.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir