fbpx

Bir Saniyede Muhteşem Bir Hayata Sahip Olmak

“Bir saniye içinde muhteşem bir hayata sahip olacaksın.” deseler ne tepki verirdin?

Hayattan bir şeyler dilerken, hayaller kurarken kendini daha kötü hissettiğin oldu mu hiç? Hiç var olan hayatının içinde gömülüp daha da dibe saplandığın oldu mu? Ya da var olan hayatından kurtulmak için çabalarken daha da debelenerek çamura battığın? Olmuştur.

Herkesin hayalleri olmalı çünkü her şey önce zihinde canlandırmakla başlar. Hayaller olmalı çünkü sahip olabileceğin en iyi hayatı yaşamıyorsun, yaşamıyoruz. Şu an mutlu olduğundan daha mutlu olabilirsin, şu an sahip olduklarından daha fazlasına sahip olabilirsin, şu an sevdiğinden daha çok sevebilirsin. Bunların sonu yok. Her insanın hayali olmalı diyoruz hep değil mi? Şimdi de o hayallerden vazgeçip bir köşeye atmaktan bahsedeceğiz.

Evet biliyorum, kafan karıştı. Toplamama izin ver…

Hayaller, hedefler güzeldir. Kurunuz efendim. Bol bol kurunuz, hatta günde üç öğün yemeklerden sonra gözlerinizi kapatıp kurunuz. Ben en büyük destekçisiyim hayallerin

Fakat başarmak için hayal kurmaktan önce bir adım daha var, hepimizin çoğu zaman atladığı bir adım. Hatta sırf unuttuğumuz için çuvalladığımız bir adım.

Var olanı kabul etmek. Var olanı, her ne olursa olsun -en azından- sana ait olduğu için sevmek. “Hiçbir şey değişmese bile var olanla iyi olabilirim!” diyebilmek.

İşte bunun için, hayatını sevmediğin için, hayaller kurarken kendini daha kötü hissediyorsun.

İki dakika boyunca hayal kurarak yükselttiğin enerjini gözlerini açtığın anda yerle bir ediyorsun.Hayaller/hayatlar geyiği aslında hepimizin mutsuz ve memnuniyetsiz olma nedeninin küçük bir özeti. Hayatını sevmediğin için bu hayattan kurtulmak isterken daha da çamura batıyorsun. Çünkü evren, var olandan kurtulmak amacıyla istediğin hiçbir şeyi sana vermeyecek. Eğer çekim yasasına ilgin varsa ve bu konu hakkında bilgi sahibiysen biliyorsundur ki bu olayın özü inanmaktır. Fakat malesef öyle basit bir “he tamam gözümü kapattım gel inandım hadi”den bahsetmiyorum. Bunu birçok kez deneyimleyen birisi olarak söyleyebilirim ki bu dünyada varlığına inandığın her şey katlanarak artar, yokluğuna inandıkların ise gerçekten yoktur ve o alanda var olanı da azaltarak bitirir. Sahip olduğun hayattan sürekli şikayet etmek “o yok, bu yok, şu yok, yok, yok” demenin en açık hali değil midir? O zaman hayat da sana şöyle söyleyecektir: Haklısın, haklısın ve haklısın.

Evet sorunlar iyidir, sorunlar daha iyiye olan arzularımızı ateşler fakat yeni bir arzu doğduktan sonra hala aynı soruna takılıp kalmak saplanmaktan başka bir şey değildir. Hayal etmek, vizyonlamak, olumlama yapmak, aktif olmak, çok çalışmak… Eğer var olanı kabul etmezsek, var olanla biraz olsun mutlu olamazsak ve yola buradan çıkmazsak bunların hepsi büyük ihtimalle boş çaba olarak kalacaktır ve ‘daha iyi’ dediğimiz şey hep bir hayal olarak kalmaya devam edecektir. Başka bir deyişle, daha iyiye ulaşmak için en önemli şart arzularımıza ‘bağımlı’ olmamaktır.  Bu da var olanı sevmekten geçer. “Olursa süper olur, olmazsa zaten her şey yolunda.” dediğimiz anda yepyeni bir kapı açarız kendimize. Vazgeçtiğin anda hayatına giren birçok şeyin sebebini şimdi anlamışsındır büyük ihtimalle.

Hayatlarımızda var olan birçok sorunun temelinde sevgisizlik yatıyor.

Bırak şimdilik hayalleri bir köşeye. Sadece var olanı sevmekle başla. Sevgi verdiğin her şey katlanarak artmak zorunda. Bugün bir değişiklik yap, hatta beraber yapalım, ve hayatımızı sevmeye çalışalım. Her yerde sevilecek bir şey ara. Sadece aramak bile çok güzel bir başlangıç. Evini sev, vücudunu sev, sevgilini sev, aileni sev, arkadaşlarını sev, işini sev… Sanki “hayatın bundan sonra aynı böyle kalacak” demişler gibi bakış açını biraz değiştirerek var olan hayatından kendine muhteşem bir hayat yarat. Başka bir gözle yeniden bak hayatına. Nerede nasıl bir hayatın olursa olsun, senden daha zor şartlar altında senden daha mutlu insanlar olduğuna göre, hayatını sevmen imkansız değil.

En başta sorduğum soruyu tekrar soruyorum. Bir saniyede muhteşem bir hayata sahip olacaksın deseler ne tepki verirdin? Şimdi hayatının muhteşem olduğunu kendine ispatla ve bırak muhteşem muhteşemi çeksin. Sen bir sevmeye başla, gerisini arkana yaslanarak izle. Bak neler olacak hayatında…

Hayatına koşulsuz bir şekilde aşık olman dileğiyle…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.