fbpx

4 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Edin

Nice spor salonları harcandı “bu kez düzenli spor yapacağım” diye… Nice diyetler yandı pazartesileri başlayan. Birçok ürün alındı her gün kullanılması gereken ve ilk hafta dışında asla kullanılmayan. Tüm bunların sebebi sporu, diyeti veya hayatımıza devamlı olarak katmak istediğimiz ne var ise bunları alışkanlık haline getirememizden kaynaklanıyor. Beynimiz bir şeyleri otomatik olarak yapmaya başladığı anda o şeyler bizim alışkanlıklarımız oluyor ve hayatımızı bu alışkanlıklarla sürdürüyoruz. Değişiklikler kısa süreliğine girip çıkıyor fakat alışkanlık haline getirdiğimiz her şey hayatımızı nasıl yaşadığımızı gösteriyor bize. Kısacası neyi alışkanlık haline getirirsek o oluyoruz.

Bir şeyi rutin haline getirmek zor, kabul ediyorum. Fakat imkansız değil. Eğer doğru yol izlenirse, biraz da kararlı olunursa çok kolay bir şekilde yeni bir alışkanlık edinmek mümkün. Bunun için bizzat denediğim ve işe yaradığını düşündüğüm dört adım paylaşmak istiyorum.

Bebek Adımları ile Başla

Yeni bir şey hayatımıza girdiğinde değişiklikten pek(!) hoşlanmayan egomuz telaşa kapılır ve bize bunun imkansız, saçma, yorucu, zor vs. olduğunu kanıtlamak için elinden geleni yapar. İşte bu yüzden küçük başlarsan bahaneleri kolayca önleyebilirsin. Küçük adımlarla ilerlediğinde  yapması daha kolay ve keyifli olur, üşenme ihtimalini ortadan kaldırırsın. Dolayısıyla çok zor, çok vakit alıyor, çok yorucu gibi bahaneler üretmeye vaktin olmaz. Eğer bol su içme alışkanlığı edinmek istiyorsan kendine 3 litre su içme hedefi koyarak gözünü korkutma. Veya meditasyon alışkanlığı edinmek istiyorsan “bundan sonra günde yarım saat meditasyon yapacağım” dediğin anda içinden “hadi canım sende!” diye bir ses geldiği zaman pek şaşırma. Onun yerine gerçekten minik bir hedef koy. Her gün 1 dakika meditasyon yapmaya çalıştığında egon seni bunun çok vakit aldığına, çok zor veya çok yorucu olduğuna ikna edemeyecektir. Aceleye gerek yok, zaten amacımız sürekli olması değil mi?

Unutmana İzin Verme

Bir şeyi yeni bir alışkanlık haline getirmeye çalışırken en çok karşılaştığımız durum unutmaktır. Bu çok olağan bir durum çünkü senelerce yapmadığımız bir şeyi bir anda hayatımıza sürekli olarak dahil etmeye çalışıyoruz. İşte bu yüzden kendimize kolaylık sağlayıp unutma ihtimalimizi ortadan kaldırmalıyız. Bence en kolayı telefona alarm kurmak. Sürekli gözünün önünde olan yerlere küçük notlar da iliştirebilirsin. Unutmana izin vermezsen işin çok daha kolaylaşacaktır.

Kendine Uygun Ortamı Hazırla

Başta da söylediğim gibi alışkanlık oluştururken seni bunu yapmandan alıkoyacak şey bahanelerdir. Bahaneleri ne kadar çok ortadan kaldırırsan süreç o kadar kolay ve keyifli olur. Hedefin her neyse kendine bunun için uygun ortamı hazırlayarak işini kolaylaştırabilirsin. Örneğin hedefin günde 3 litre su içmekse kendine sürekli yanında severek taşıyacağın bir su şişesi hediye edebilirsin. Hedefin sağlıklı beslenmekse dolabını yalnızca sağlıklı yiyeceklerle doldurabilir, spor yapmaksa spor malzemelerini kullanmadığın bir odada ortada bırakıp kendine kolaylık sağlayabilirsin.

Motivasyonunu Yüksek Tut

“Bundan sonra her gün yapacağım” dediğimiz şeylerin üç gün sürmesinin nedeni genelde ilk üç gün motivasyonumuzun çok yüksek olup sonra düşmesinden kaynaklanıyor. Motivasyonumuz düştüğünde yapmak için bir sebep bulamıyoruz ve bırakıyoruz. Bu yüzden her zaman motivasyonunun yüksek olması çok önemli. Her gün başlamadan önce kendine “bunu neden yapmak istiyorum?” diye sor. Buna başlamak için iyi bir sebebin var fakat bunu zamanla unutuyorsun. Bu soru unutmanı önleyecek ve sana amacını hatırlatacaktır. Bu yüzden cevabın senin en büyük motivasyon kaynağın olacak. Bunun dışında seni motive edecek başka şeyler bulup istediğin gibi kullabilirsin.

Hayatı daha güzel kılacak alışkanlıklara sahip olman dileğiyle…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Lisans eğitimini İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Ceren, mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda çalışma hayatına başladı. Bütünsel iyilik haline olan tutkusuyla, geniş kitlelere iyi yaşam yolculuğunda ilham olmak istedi. 2018 yılında, alanında uzman kişilerin wellness dünyasındaki bilgi ve deneyimlerini paylaştığı KİK platformunu kurdu.