fbpx

Kötü Günlerin İçinden Geçmek İçin 4 İpucu

Zıtlıklar güzeldir. Kötü olan her şey hep daha iyiye, daha ileriyle gitmemize sebep olur. Bu yüzdendir ki hayatta en büyük çıkışlarını yaşayan insanlar genelde hep dibi görmüştür. Kötüyü deneyimleyerek iyiyi bulma arzularını ateşlemişlerdir. Kötü dediğimiz her şey iyiye olan tutkumuzu büyütür, ona ulaşmamıza yardım eder.

Zaman zaman kendimizi kötü hissedebiliriz. Çok düşük frekanslardan yayın yapabiliriz hayata. Bütün gün somurtarak boş boş oturmak isteyebiliriz. Hepsi çok normal. Önemli olan bu düşük enerjili günleri kendi avantajımıza çevirmek ve bu deneyimin içinden sağ salim geçebilmek.

Kötü günlerimde bana yardımcı olan 4 ipucu:

Kendine bu ruh halini deneyimlemek için izin ver

İyi hissetmek için ne kadar direnç gösterirsen o kadar ters teper. Bu tamamen sürüklenip, kötü hislerin içine gömülmekle aynı şey değildir. Bu akışa teslim olmaktır. Kendini iyi hissetmek için zorlayıp yıpratmak yerine akışına bırak.

Biraz mola ver

Eğer ruhunda bir şeyler yolunda gitmiyorsa onu daha fazla yormak yerine biraz dinlendirmen her şeyi daha kolay yapacaktır. Kalabalıktan, kargaşadan uzaklaş. Yaptığın işlere biraz ara ver ve seni dinlendiren sana huzur veren şeyleri yapmaya başla. Doğayı seviyorsan denizin sesini dinle, çimlerde yalın ayak yürü. Müziği seviyorsan tak kulaklığı bir kahve içmeye çık yalnız başına. Kitap oku, film izle. Veya evinde hiçbir şey yapmadan otur. Ne yaptığının hiç önemi yok. Hoşuna gitsin yeter.

Kendinle dertleş

Kendi kendine konuşan insanlara deli demek adettendir. Halbuki kendinden daha yakın kimse yoktur sana. Seni en iyi sen tanırsın. Kendine sorular sormaktan çekinme. Kendine bir kere nasılsın? diye sorduğunda buna nasıl ihtiyacın olduğunu anlayıp şaşıracaksın. “Her şey yolunda mı? Seni huzursuz eden ne? Nasıl gidiyor?” Ben bunları yazarak cevaplıyorum. Benim için sohbeti daha da somutlaştırıyor.

Teşekkür et

Evet şu bir çoğumuzun bildiği ‘şükür egzersizi’. Ben buna egzersiz adını verince benim için inandırıcılığını bir miktar yitiriyor. Sahip olduğun her şey için evrene, yaratıcıya, hatta belki kendine, neye inanıyorsan ona teşekkür et/şükret. Hiçbir şeye inanmıyorsan sadece sahip olduklarını say. Nelere sahip olduğunu hatırlamak insana kendini iyi hissettiriyor.

Ben üzgün olduğum, içimin sıkıldığı, enerjimin düştüğü günlerde -eğer içinden çıkmak istiyorsam- bunları yaparım. İstiyorsam diyorum çünkü her zaman iyi hissetmek zorunda olmadığımı düşünüyorum. Bazen hüzünlenmek bile iyidir. Bu dünyaya bir kere geliyorsam her hissi deneyimlemeden, yaşamadan gitmek istemem. Aşk acısına bile şükrettiğim günlerim oldu. Çünkü kalbim ağrıyordu ve ben yaşadığımı her hücremde hissediyordum.

Umarım size de bana olduğu gibi iyi gelir.

Hayata, hissettiğiniz her duyguyu sevecek kadar aşık olmanız dileğiyle…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir