fbpx

Kötü Günlerin İçinden Geçmek İçin 4 İpucu

Zıtlıklar güzeldir. Kötü olan her şey hep daha iyiye, daha ileriyle gitmemize sebep olur. Bu yüzdendir ki hayatta en büyük çıkışlarını yaşayan insanlar genelde hep dibi görmüştür. (Bu bir genellemedir) Kötüyü deneyimleyerek iyiyi bulma arzularını ateşlemişlerdir. Kötü dediğimiz her şey, iyiye olan tutkumuzu büyütür, ona ulaşmamıza yardım eder.

Zaman zaman kendimizi kötü hissedebiliriz. Çok düşük frekanslardan yayın yapabiliriz hayata. Bütün gün somurtarak boş boş oturmak isteyebiliriz. Hepsi çok normal. Önemli olan bu düşük enerjili günleri kendi avantajımıza çevirmek ve bu deneyimin içinden geçebilmek.

Kendine bu ruh halini deneyimlemek için izin ver

Gerçekten kötü hissettiğinde iyi hissetmek için ne kadar direnç gösterirsen o kadar ters tepebilir. İzin vermek tamamen sürüklenip, kötü hislerin içine gömülmekle aynı şey değildir. İzin vermek akışa teslim olmaktır. Kendini iyi hissetmek için zorlayıp yıpratmak yerine biraz akışına bırak.

Biraz mola ver

Eğer ruhunda veya zihninde bir şeyler yolunda gitmiyorsa onu daha fazla yormak yerine biraz dinlendirmen her şeyi daha kolay yapacaktır. Kalabalıktan, kargaşadan uzaklaş. Yaptığın işlere biraz ara ver ve seni dinlendiren sana huzur veren şeyleri yapmaya başla. Doğayı seviyorsan denizin sesini dinle, çimlerde yalın ayak yürü. Müziği seviyorsan tak kulaklığı bir kahve içmeye çık yalnız başına. Kitap oku, film izle, veya evinde hiçbir şey yapmadan otur. Ne yaptığının hiç önemi yok. Ruhun, kalbin dinlensin yeter.

Kendinle dertleş

Kendi kendine konuşan insanlara deli demek adetten olmuş. Halbuki kendinden daha yakın kimse yoktur sana. Seni en iyi sen tanırsın. Kendine sorular sormaktan çekinme. Kendine bir kere “nasılsın?” diye sorduğunda buna nasıl ihtiyacın olduğunu anlayıp şaşıracaksın. “Her şey yolunda mı? Seni huzursuz eden ne? Nasıl gidiyor?” Kendinle konuşmaktan, hal hatır sormaktan, en önemlisi de kendini dinlemekten çekinme. Buna gerçekten çok ihtiyacın olabilir.

Teşekkür et

Minnet duygusu kalbi sıcacık yapar. Sahip olduğun her şey için evrene, yaratıcıya, hatta belki kendine, neye inanıyorsan ona teşekkür et. Teşekkür içinde bulunduğun şartlarda senin için çok zor ise sadece sahip olduklarını say. Nelere sahip olduğunu hatırlamak insana kendini iyi hissettiriyor, güven bana.

Ben üzgün olduğum, içimin sıkıldığı, enerjimin düştüğü günlerde -eğer içinden çıkmak istiyorsam- bunları yaparım. İstiyorsam diyorum çünkü her zaman iyi hissetmek zorunda olmadığımı düşünüyorum. Bazen hüzünlenmek bile iyidir. Bu dünyaya bir kere geliyorsam her hissi deneyimlemeden, yaşamadan gitmek istemem. Aşk acısına bile şükrettiğim günlerim oldu. Çünkü kalbim ağrıyordu ve ben yaşadığımı her hücremde hissediyordum.

Hayata, hissettiğiniz her duyguyu sevecek kadar aşık olmanız dileğiyle…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Lisans eğitimini İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Ceren, mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda çalışma hayatına başladı. Bütünsel iyilik haline olan tutkusuyla, geniş kitlelere iyi yaşam yolculuğunda ilham olmak istedi. 2018 yılında, alanında uzman kişilerin wellness dünyasındaki bilgi ve deneyimlerini paylaştığı KİK platformunu kurdu.