fbpx

Hayatı Basit Yaşamak

Son zamanlarda yapmak istediğim yegane şey; hayatı basit yaşayanlardan olmak.

Yanlış anlaşılmasın, hiçbir şey arzulanmamalı, olanla yetinilmeli demiyorum. Hayatı karmaşıklaştırmadan yaşamaktan bahsediyorum. Geldiği gibi, olduğu gibi…

-meli/-malı eklerini sevmem. Ne demiş ünlü düşünür “Herkesin hayatına kimse karışamaz.” 🙂 Herkesin kendi kararları, kendi gereklilik kipleri ol’-malı’ hayatta bence. Bu da benim hayata bakmak istediğim pencere. Eğer bana katılıyorsanız, ne mutlu ki bana ortak gereklilik kiplerimiz var demektir bu hayatta.

Her sabah camı açıp derin bir nefes alarak güne başlamalı insan. Ve aldığı temiz hava çıkarabilmeli yüzündeki gamzeleri ortaya. Kahveyi koklayarak içmeli, ve bu koku onu mest etmeli. Dolapta sadece içine sinen çok sevdiği parçaları olmalı. Ne giysem diye 5 dakikadan fazla düşünmek hayata haksızlık olur zira. Duşta köpüklerle eğlenmek lazım mesela çocuk gibi, ve köpükler içinde şarkı söyleyebilmeli.

Zaten başımıza ne geldiyse çocukluğumuzdaki yaptığımız şeyleri bıraktığımız için gelmedi mi?

Yağmurun huzuru, çiçeğin kokusu, güneşin coşkusu, mevsimleri seçmeden sevmeli. Daha fazla toprağa basıp daha çok kuş sesi dinlemeli. Günlük makyajı biraz azaltıp doğalken nasıl da güzel olduğumuzu hatırlamak lazım mesela. Gülüşümüzü ortaya çıkarmak lazım. Arkadaşlarla edilen muhabbetlerle saatin kaç olduğunu unutmak, gülmekten çeneleri ağrıtmak lazım. Bir de, daha az başkalarını, daha çok kendini dinlemek lazım. Dışarıda o kadar ses var ki bazen kendi sesimizi duyamıyoruz gürültüden. İşten güçten fırsat bulunca tutup kendi kolumuzdan çekmeli bir köşeye, “Ne yapmak istiyorsun?” diye sormalı. Tutkularının peşinden gitmeli; hayat sevmediğimiz işleri yapmak için fazla değerli.

Her gün iyi ki’lerimizi sıralamak lazım bir de. İyi ki’lerden keşke’lere yer kalmamalı.

Kafalar çok karışmadan, hayatı zorlaştırmadan yaşamak lazım bence. Ne istiyorsak onun peşinden yürümek, nerede mutlu oluyorsak orada bulunmak, ne ile eğleniyorsak onu yapmak yani. Bu kadar basit.

Umarım benimle aynı -meli, -malı’ları taşıyanlar böyle yaşamaya geç kalmazlar.

Sevgilerimle.

“Basit yaşayacaksın. Basit…

Mesela susayınca su içecek kadar basit… Dört çıkacak, ikiyi ikiyle çarptığında. Tek düğmesi olacak elindeki cihazin; tek bir düğme, tek bir cümle gibi… Sevince lafı dolandırmadan soylediğin ‘seni seviyorum’ gibi. Basit bir öpücük yetecek sana… Basit, sıcak bir öpücük; ve o opücükle dolacak tüm günlerin, tüm düşlerin. O öpücük için yapacaksın hayatının kavgasını, öpücük için yiyeceksin hayatının dayağını. Kabak çekirdeği verecek sana rakamların veremediği mutluluğu. El yazısıyla yazılmış eğri büğrü bir mektup olacak en değerli kağıdın -hep yanında taşıdığın, atmaya kıyamadığın. İki harekette giyiniverecek, iki harekette soyunuvereceksin. Kısacık olacak uyanman, ve yola çıkman arasında geçen süre; Kısacık olacak sıcacık kollara dolanman ve yolculuklara çıkman arasında geçen süre. Kendin bile anlayabileceksin yazdıklarını; bakışların bile anlatabilecek kendini. Beklentilerin de basit olacak: Kaf Dağı’nın önünde bekleyecek mutluluklar. Bir ıslıkta bulabileceksin en uzun dostluk romanını; ya da bir damla gözyaşı yaşatacak sana en ucuz aşk romanını. Pankreasının sağlığına dua edeceksin kapatırken gözlerini. Zafer işareti yapacaksın tuvaletten çıkarken. Bir kaşarlı tost olacak aradığın nasıl oturacağını bilemediğin sofrada, parmakların en kıymetli çatalın. Yine, aynı parmaklar çözecek en karmaşık denklemleri. İskender’in kılıcı duracak avukat rehberinin yanında. Bir filarmoni orkestrası veremeyecek sana kontrplak bir gitarda doğru basılmış bir ‘fa diyez’in mutluluğunu. Makyajı ilk ‘a’ sına kadar bilmen yetecek. Temizlik kokacak en pahalı parfümün. ‘Bilmiyorum’ diyebileceksin bilmediğinde ve Çok normal olacak ‘onu da’ bilemeyişin. Tek dereden su getirmen yetecek, bir ‘istemiyorum’ diyebilmeye, Ne durduğu farketmeyecek abanın altında. Saatin, sadece saati gosterecek, Telefonunu sadece telefon etmek için kullanacaksın, Küçük bir not defteri olacak ‘bilgini’ en hızlı ‘sayan’. Basit yaşayacaksın, basit. Sanki yaşamın bir gün sona erecekmiş gibi basit…”

Nazım Hikmet Ran

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, Kuantum ve Yaşam Koçluğu eğitimleri alarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişim dünyasına adım attı. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir