fbpx

Hayata Yüklenen Anlamları Baştan Yazma Vakti

İyiye, kötüye, güzele, çirkine, kolaya ve zora kim karar veriyor?

Elbette bir şeylerin üstüne iyi/kötü – güzel/çirkin sıfatlarını yapıştırmaya devam edeceğiz. Sonuçta bir karakterimiz var, beğendiğimiz, beğenmediğimiz şeyler var, ego kodlarımız var vs. Bir şeylere sıfat takmamız, onları kategorize etmemiz, kafamızda bir yere yerleştirmemiz çok doğal. Asıl bilmemiz gereken, bu sıfatlara tamamen bizim karar verdiğimiz ve istediğimiz an başka bir sıfatla değiştirebilme yeteneğine sahip olduğumuz.

Her şeyi ‘iyi’ yapan da biziz ‘kötü’ yapan da. Aksi takdirde bir insanın çok beğendiği birini diğerinin çok çirkin bulması, birinin bayıldığı bir yemekten diğerinin nefret etmesi hiçbir şekilde mümkün olmazdı. Her şey ama her şey sadece bir bakış açısı. Kendimizdeki bu muhteşem gücü fark ettiğimizde olaylar karşısındaki hakimiyetimiz güçlenir, korkularımız azalır, hayattan daha fazla keyif alırız. Çünkü her şey bizim elimizdedir. Her şey bizim ‘bakışımızdadır’.

Son zamanlarda her şeyin bizde, bizim bakışımızda bittiğini daha iyi öğreniyorum. Bir toplu taşıma aracındayım, yorgunluktan her yerim ağrıyor; tek istediğim eve gidip kendimi yatağa atmak. O sırada anahtarımı evde unuttuğumu fark ediyorum. Anahtarı almak için üç durak önce inip, 15 dakika kadar yürüyüp, anahtarı alıp tekrar binip eve gitmem gerekiyor. Bunları düşünürken telefon çalıyor ve yarına yetiştirmem gereken tonla iş olduğu söyleniyor. İçimden daha kötü ne olabilir ki diye geçirirken anahtarı almam için inmem gereken durağı kaçırıyorum. Evimin olduğu durakta iniyorum. Yağmur başlıyor, hava buz gibi. Telefonumun şarjı bitmiş. Kapının önüne oturup sinirden ağlamamak için uğraşıyorum. Şimdi filmi burada durduruyoruz. İşte sana ‘berbat’, ‘kötü’ bir tablo. Sonra bir anda telefonumun kapalı olması, kimsenin nerede olduğumu bilmemesi, eve giremiyor olmam bana inanılmaz bir özgürlük duygusu veriyor. Sokaklar benimmiş gibi hissediyorum. Kalkıp marketten bir dergi alıyorum ve bir cafeye oturuyorum. Sıcacık bir kahve söyleyip dergimi okuyorum. Uzun zamandır kendimle vakit geçirmediğimi, hatta tek başıma bir yerde oturmadığımı fark ediyorum. İnanılmaz huzurlu, keyifli bir iki saat geçiyorum. İşte sana ‘harika’ bir tablo.

Uzun lafın kısası, başımıza gelen ‘kötü’ olayları avantaja çevirip harika deneyimler yaşamak bizim elimizde. Hatta bu ‘kötü’ olayları ‘harika’ olaylar olarak görmek de bizim elimizde.

Belki şu an evde sıkıldığımız için hayıflanırken bir evimiz olduğu ve içinde oturabildiğimiz için mutlu olmayı seçme vaktidir?

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler bölümlerinin mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişimin mucizevi dünyasına girdi. KİK’in kurucu editörlüğünü üstlenmekle birlikte, NLP uygulayıcılığı ve Yaşam Koçluğu yapıyor. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir